Ameriško združenje za estetsko in plastično kirurgijo (ASAPS), eno najuglednejših strokovnih združenj, vsako leto objavi statistiko povpraševanja po storitvah. Leta 2016 so bila med najbolj priljubljenimi področji nekirurške kozmetologije injekcijske in laserske tehnike: terapija z botulinom, injekcije hialuronske kisline, lasersko odstranjevanje dlak, lasersko obnavljanje kože, pa tudi fotopomlajevanje, mikrodermoabrazija in druge.
V našem članku bomo govorili o najbolj priljubljenih metodah "lepotne medicine".
Injekcijske tehnike v kozmetologiji
Injekcije so priljubljene predvsem zato, ker vam omogočajo, da dobite želeni rezultat brez kirurškega posega. Vrste injekcij se razlikujejo glede na globino izvajanja: od površinskih plasti kože do globokih mišičnih plasti. Trajanje učinka je tudi različno: od nekaj tednov do nekaj let.
Označimo glavne tehnike injiciranja, ki se danes uporabljajo v kozmetologiji.
Terapija z botulinom
To je vnos zdravil iz botulinskega toksina, ki ga proizvaja bakterija Clostridium botulinum. Njegovo delovanje blokira prenos živčnih signalov do mišic, zato se te sprostijo. Sprva so terapijo z botulinskim toksinom uporabljali za zdravljenje motenj, povezanih s krči, kot so tiki, kasneje pa so jo začeli uporabljati za glajenje gub.
Indikacije za uporabo botulinskega toksina v kozmetologiji so obrazne gube - v kotih in okoli oči, na čelu, v kotih ust, nazolabialne gube, pa tudi spremembe ovalne oblike obraza. Srednje globoke gube se zgladijo s pomočjo botulinskega toksina in obrnejo številne starostne spremembe.
Posega ne izvajamo, če ima bolnik vnetne kožne bolezni, motnje strjevanja krvi ali se je zdravil z antibiotiki in antikoagulanti. Kontraindikacije vključujejo tudi ledvično ali jetrno odpoved, posamezno intoleranco za zdravila botulinskega toksina in parezo obraznih mišic. Injekcije se ne dajejo ženskam med nosečnostjo in dojenjem. Zdravniki previdno zdravijo bolnike, ki so nagnjeni k otekanju, herniji vek in cerebrovaskularnim nesrečam.
Priprava na postopek ne zahteva resnih omejitev: priporočljivo je, da se izogibate telesni dejavnosti in ne pijete alkohola. Injiciranje s tankimi iglami običajno ne povzroča nelagodja. Zdravnik lahko med postopkom izvede do 25 injekcij na eno področje obraza. To traja 10–15 minut. Učinek je mogoče oceniti po 2 tednih. Zaradi sprostitve mišic se gube zgladijo, vendar se s strokovno izvedenimi injekcijami ohrani mimika in obrazna mimika.
Rezultat botulinske terapije je reverzibilen, učinek traja od 3 do 6 mesecev. Po tem se gibljivost obraznih mišic popolnoma povrne.
Na opombo
Ena enota delovanja je enaka 3 × 107 molekulam botulinskega toksina. Odmerjanje (število akcijskih enot) določi kozmetolog. V povprečju govorimo o naslednjih številkah:
- območje čela - 20-30 enot;
- brada - do 10 enot;
- območje okoli oči - 24 enot;
- nos in nos - 10 enot.
Konturna plastika
Med postopkom zdravnik uporablja posebna polnila (polnila) za korekcijo gub, konture obraza in njegovih posameznih predelov. Sodobne injekcije v kozmetologiji se izvajajo s polnili, ki omogočajo doseganje tako imenovanega učinka 3D modeliranja ob ohranjanju vseh potez obraza.
Na opombo
Večina sodobnih polnil je narejenih na osnovi hialuronske kisline. Je del medcelične snovi in ima pomembno vlogo pri vzdrževanju vodnega ravnovesja tkiv in njihove obnove v primeru poškodb. Injekcije hialuronske kisline ne pomagajo le pri vlaženju tkiv, ampak tudi spodbujajo lastno proizvodnjo ogrodnih beljakovin v telesu - kolagena in elastina.
Indikacije za konturno plastično operacijo so gube, gube in nejasen ovalni obraz. Kontraindikacije: rak, sladkorna bolezen, bolezni vezivnega tkiva, kožne bolezni, motnje strjevanja krvi, nosečnost in dojenje, individualna intoleranca.
Konturna plastika ne zahteva posebne priprave. Številna zdravila zanj vsebujejo anestetik, sicer lahko zdravnik da lokalno anestezijo. Po konturiranju so na mestu injiciranja možne otekline, podplutbe in zatrdline, ki minejo same od sebe v nekaj dneh.
Učinek konturiranja lahko traja do dve leti.
Bioojačitev
Hialuronska kislina je našla uporabo v bioarmiranju, posebnem postopku, ki povzroči oblikovanje "notranjega okvirja" obraza. Če je pacientova koža izgubila tonus, je videti mlahava, pusta, če so drobne gube in znaki ptoze, potem zdravnik injicira zdravila vzdolž "povešenih linij", ki ohranjajo tonus kože od znotraj. V tem primeru lahko zdravnik natančno predvidi, kako bodo nastale gube in z vnosom pripravkov hialuronske kisline prepreči njihov nastanek.
Biorevitalizacija
Injekcije so indicirane tudi za vlaženje in nasičenje kože določenega območja s hranili. V tem primeru govorimo o postopku biorevitalizacije. Z njegovo pomočjo lahko izboljšate stanje kože rok, dekolteja, vratu in obraza.
Injekcije so kontraindicirane, če ima bolnik vnetne kožne bolezni ali alergije na sestavine zdravila. Obdobje nosečnosti, dojenja, pa tudi poslabšanja somatskih bolezni so tudi ovira za biorevitalizacijo in bioojačitev.
Pred dajanjem hialuronske kisline ni potrebna posebna priprava. Rahla pordelost kože po biorevitalizaciji izgine v nekaj urah. Učinek traja do 12 mesecev. Biorevitalizacija se običajno izvaja enkrat na 1-2 meseca.
Vektorski dvig
Za zategovanje kože določenih območij (na primer v ličnicah, bradi) zdravniki uporabljajo vektorski lifting. Podobno je z bioojačitvijo, le da se zdravilo injicira po več vzporednih linijah v smeri želenega liftinga.
Za vektorski lifting se uporabljajo preparati hialuronske kisline in kalcijevega hidroksiapatita. Za slednjo se odločimo, če je potrebno dvigniti območje, ki je nagnjeno k otekanju. Čas resorpcije tega zdravila je daljši kot pri hialuronski kislini - do 3 leta.
Plazmolifting
Bistvo te tehnike je, da bolniku damo lastno krvno plazmo, ki vsebuje trombocite. Plazma vsebuje veliko biološko aktivnih sestavin, ki spodbujajo rast celic, sodelujejo pri presnovi in, kar je zelo pomembno, lastna krvna plazma ni tujek za telo. To pomeni, da se ne zavrača in ne povzroča alergijskih reakcij.
Plazmolifting izboljša mikrocirkulacijo v koži, normalizira vodno ravnovesje in krepi lokalno imunost. Postopek izvedemo, če se pri pacientu začnejo pojavljati drobne gubice, prvi znaki starosti, da se obnovi zdravje kože (na primer po sončni opeklini). Plazmolifting lahko poveča tudi učinek drugih kozmetičnih posegov.
Plazmolifting ima tudi številne kontraindikacije, čeprav jih je malo:
- onkološke bolezni, hepatitis, krvne bolezni;
- nosečnost in dojenje;
- nalezljive in vnetne kožne bolezni;
- poslabšanje kroničnih bolezni, akutne okužbe.
Za izvedbo plazmo liftinga bolniku vzamemo 20–40 ml krvi iz vene. Nato se centrifugira v posebnem načinu, da dobimo frakcijo plazme z visoko vsebnostjo trombocitov. Nato zdravnik dobljeno frakcijo injicira intradermalno v mikropapule po celotnem območju zdravljenja. Standardni tečaj vključuje 4 seje z intervalom 7–14 dni, učinek pa lahko traja do dve leti. Vendar je priporočljivo ponoviti tečaj enkrat letno.
Mezoterapija
Dajanje zdravil z mikroinjiciranjem neposredno v kožo za izboljšanje njenih lastnosti. Mezoterapija se uporablja za dodatno hranjenje in vlaženje kože ter preprečevanje staranja. Uporablja se tudi za boj proti strijam ter spodbuja rast in vitalnost las. Za injekcije lahko uporabite ne samo posamezna zdravila, temveč tudi mezoterapevtske koktajle, ki imajo kompleksen učinek. Pri površinskem dajanju se kot možnosti mezoterapije upoštevata tudi biorevitalizacija in plazma lifting.
Za obdelavo velikih površin zdravniki uporabljajo posebne naprave - injektorje. Potreba po anesteziji je odvisna od individualne občutljivosti pacienta.
Injekcijske tehnike so privlačne predvsem za bolnike, ki se bojijo operacije. Vendar je vredno upoštevati, da je vedno možno, da se lahko pojavi posamezna reakcija na zdravilo, ki jo je težko vnaprej predvideti. Poleg tega injekcije nosijo tveganje za nastanek hematoma, spremembe barve kože, fibrozo - nastanek pečata na mestu injiciranja. O vseh teh tveganjih se morate vnaprej posvetovati z zdravnikom.
Kot kaže statistika. . .
. . . ženske v starostni skupini od 35 do 64 let predstavljajo okoli 60 % vseh, ki iščejo pomoč pri kozmetologih.
Laserske tehnologije v estetski medicini
Bistvo izpostavljenosti laserju je mogoče razumeti z dešifriranjem okrajšave LASER - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - "ojačitev svetlobe z uporabo stimuliranega sevanja. "To pomeni, da je laser naprava, ki "koncentrira" elektromagnetno sevanje v zelo močan usmerjen žarek. Zaradi tega je laserski žarek mogoče ciljati, natančno in impulzno.
Uporaba laserja v kozmetologiji je možna na več področjih.
Lasersko pomlajevanje
Tehnika temelji na segrevanju kože z žarkom. Ta učinek je kratkotrajen, kar pomeni, da ne povzroča resne škode. Vendar je dovolj, da povzroči vnetje kot odgovor. Posledično se v koži spodbudi proizvodnja kolagena, ki je strukturni protein, ki daje elastičnost in tonus. S tem učinkom se gube "potisnejo" navzven.
Indikacije za lasersko pomlajevanje so drobne gube, vidna žilna mreža, razširjene pore, ptoza mehkih tkiv, motnje kontur obraza, prisotnost brazgotin na koži, postakne, dvojna brada, prekomerna pigmentacija. Postopek je kontraindiciran, če ima bolnik vnetje in tumorje na območju zdravljenja, luskavico ali kožne bolezni. Laserskega pomlajevanja ne izvajamo med nosečnostjo ali če je pacientka močno porjavela. Poseg zahteva posebno pozornost pri bolnikih s sladkorno boleznijo, hipertenzijo, angino pektoris, pri bolnikih s krvnimi boleznimi itd.
Globinsko lasersko pomlajevanje ne zahteva posebne priprave in se izvaja brez anestezije. Da bi dosegli trajni učinek, morate opraviti 3-4 postopke v intervalih enega meseca.
Frakcijska fototermoliza
Gube, starostne pege, razširjene pore, brazgotine na koži, kurje tačke, strije, manjše žilne napake – vse te težave lahko odpravite s postopkom frakcijske fototermolize.
To je tudi laserska tehnologija za estetsko medicino, vendar ima tu žarek svoje značilnosti. Razdeljen je na več mikrožarkov (frakcij), od katerih vsaka ni debelejša od človeškega lasu. Vsi vplivajo na mikroskopske predele kože in tako dobimo nekakšno "mrežasto" obdelavo - predeli, na katere je laserski žarek vplival, se izmenjujejo z deli, ki niso bili prizadeti. Na tretiranih predelih se kolagen in elastin uničita, v preostalih nedotaknjenih celicah pa se sprožijo procesi obnavljanja "izgub". S tem kožo obnovimo, povečamo njeno elastičnost, tonus in izboljšamo videz.
Frakcijska fototermoliza je postopek, ki ga lahko izvajamo tudi na občutljivih predelih obraza, kot so veke. Kontraindikacije za to so nosečnost, rak, sladkorna bolezen, nalezljive bolezni ali kožne bolezni v akutni fazi.
Okrevanje po frakcijski fototermolizi se pojavi hitro, dobesedno v enem tednu, in bazalna plast povrhnjice se vrne v normalno stanje v prvem dnevu. Da bi bil učinek izrazitejši, zdravniki priporočajo obisk 3-4 sej v presledkih enega meseca.
V primeru povečane občutljivosti pacient opravi poseg z uporabo anestetičnega gela, vendar se je temu v večini primerov mogoče izogniti.
SMAS lifting
Angleška kratica SMAS - superficial muscular-aponeurotic system - pomeni "subcutaneous muscular-aponeurotic layer". Tvorijo ga mišice in vezi. Dviganje te plasti vam omogoča doseganje dobrih rezultatov. To pomeni, da se z napenjanjem kože borimo proti površinskim gubam, z delovanjem na SMAS pa zgladimo globlje gube.
SMAS lifting izvajamo z ultrazvočnim aparatom. S segrevanjem globokih plasti kože in mišic ultrazvočno valovanje povzroči njihovo krčenje in aktivira proizvodnjo strukturnih proteinov. Pospešitev presnovnih procesov vodi do izboljšanja videza.
Pogosto se SMAS lifting priporoča bolnikom, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov ne želijo kirurškega liftinga. Druga kategorija pacientov, ki so primerni za SMAS lifting, so tisti, ki so opravili kirurški lifting in želijo podaljšati rezultat.
Med postopkom z ultrazvokom kozmetolog "vidi" globoke plasti in oceni stanje mišic in fascij. Skladno s tem zdravnik usmeri terapevtski učinek energijskega ultrazvoka v potrebno globino na želene mišice, fascije in vezi.
SMAS lifting ne zahteva posebne priprave. Postopek je zmerno boleč, jemanje analgetika omogoča udobno prenašanje. Učinek je delno viden takoj po posegu, rezultate liftinga pa lahko v celoti ocenimo po treh mesecih.
Injekcijske tehnike v kozmetologiji in laserski estetski kozmetologiji omogočajo reševanje številnih težav, ki so še pred nekaj leti zahtevale operacijo. Podaljšanje mladosti niso le sanje žensk, danes se na storitve kozmetologov obračajo tako mladi kot moški, ki so prej redko obiskovali kozmetične klinike. In priložnost za rešitev številnih težav brez kirurškega posega seveda naredi estetsko medicino vedno bolj privlačno in iskano.
Kako izbrati kozmetično kliniko
Verjetno bo vsak obiskovalec kozmetičnih centrov rekel, da je ena ključnih točk pri izbiri »vaše« klinike in »vašega« zdravnika individualni pristop, ki ga izvaja (ali ne izvaja) specialist. Kozmetolog vam bo povedal o niansah združevanja osebnih in objektivnih pristopov:
»Pri delu v kozmetologiji se ne moremo ravnati le na podlagi svojih preferenc in premislekov. Upoštevati moramo bolnikova pričakovanja, njegovo razpoloženje, vključno z njegovimi dvomi in strahovi. Tu igrajo izkušnje strokovnjakov odločilno vlogo. Na primer, v kliniki Gradient so zaposleni kozmetologi z višjo medicinsko izobrazbo, specializacijo na področju estetske medicine in tudi usposobljeni za sodobne tehnike. Tako je mogoče na problem pogledati širše.
In ne moremo mimo omeniti pomembnosti sodobne opreme. Proizvajalci gredo v smeri izboljševanja naprav in klinike, pa tudi bolniki sami, so na to zagotovo pozorni. "
Estetska medicina in kozmetologija omogoča popravljanje številnih pomanjkljivosti videza, kot so gube, brazgotine, akne, kar izboljša videz in podaljša mladost.
Izrazne gube, ki kažejo starost, je mogoče odpraviti s kozmetičnimi postopki, kot je intradermalno oblikovanje obraza.
Sodobne tehnologije v medicini pomagajo rešiti številne kozmetične težave brez uporabe radikalnih ukrepov.
Stroški kozmetičnih posegov so odvisni od zahtevnosti naloge, področja popravka in količine dela.
Morebitna vprašanja lahko postavite na prvem posvetu s kozmetologom.